Ako recyklovať/triediť pvc - polyvinylchlorid

Ako recyklovať/triediť pvc - polyvinylchlorid

PVC patrí medzi najproblematickejší typ plastu, ktorý obsahuje látky vážne ohrozujúce životné prostredie a zdravie človeka. Využitie PVC na recykláciu je veľmi obmedzené, a preto sa väčšinou dostáva na skládky alebo do spaľovní odpadov. Najmä v spaľovniach je PVC zdrojom nebezpečných chemických zlúčenín obsahujúcich chlór, z ktorých sú najnebezpečnejšie dioxíny.

Hlavným negatívom PVC je, že na výrobu sa používa chlorid sodný (NaCl), z ktorého chemický priemysel vyrába plynný chlór. Chlór sa v prírode vyskytuje v takých malých množstvách, že si živé organizmy s ním nevedia poradiť. Prispieva k vzniku vysoko toxických dioxínov, ktoré poškodzujú imunitný a hormonálny systém.

V súčasnosti sa z PVC vyrábajú kelímky pre domácu škvarenú masť, obaly na čistiace prostriedky ako je škrob, šampóny, kelímky v rýchlom občerstvení, ale aj pri potravinách, ako sú napríklad obaly pre jogurtové nápoje.

Patria do plastového (žltého) kontajnera.

Viac informácií nájdeš tu: Ako recyklovať/triediť plasty

Chcel by som recyklovať/vytriediť:


Spôsob triedenia pre rôzne obce môže byť rozlišné. Ideálne je si nájsť na webovej stránke tvojej obce, čo do ktorých kontajnerov môžeš vytriediť.

Asistent triedenia

Rád by si pomohol tejto planéte aspoň tým, že budeš recyklovať/triediť svoj odpad?
Nie si si úplne istý ako maš čo recyklovať respektíve triediť?
Pripravili sme pre teba tohto asistenta na recykláciu.
Stačí zadať nižšie čo potrebuješ recyklovať a my ti povieme, čo s tým ďalej.


Zisti ako recyklovať/separovať

Vedel si, že? Adidas vytvoril futbalové ihrisko s použitím 1,8 milióna plastových fliaš